20 lat w służbie najbiedniejszym
1981 – 2011
TOWARZYSTWO POMOCY
Im. Św. Brata Alberta
Koło Puławskie
Tak trudno wyobrazić sobie jak to jest, „być bezdomnym”, nie mieć domu, nie mieć pracy, nie mieć bliskich, nie mieć już do kogo pójść. A jednak to bolesne uczucie opuszczenia, beznadziejności staje się udziałem coraz większej liczby ludzi żyjących wśród nas.
Pomoc tym ludziom najbiedniejszym z biednych niesie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, największa w Polsce niezależna organizacja zajmująca się bezdomnymi.
Towarzystwo zarejestrowane zostało w dniu 2 listopada 1981 roku z siedzibą Zarządu Głównego we Wrocławiu. Pełną działalność rozpoczęło w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku. W stanie wojennym otworzono pierwsze schronisko Brata Alberta we Wrocławiu.
Organizacja skupia ludzi dobrej woli pragnących działać dla dobra drugiego człowieka w duchu św. Brata Alberta.Celem Towarzystwa jest przede wszystkim pomoc osobom bezdomnym poprzez tworzenie schronisk, w których przewidziana jest całodobowa opieka, nadzór nad podopiecznymi i ich godne bytowanie.
Obecnie w ramach Towarzystwa istnieje w kraju 63 Koła, które prowadzą:schroniska dla mężczyzn, schroniska dla matek z dziećmi, noclegownie, łaźnie, kuchnie wydające obiady, schroniska dla dzieci oraz domy dla samotnych rolników w podeszłym wieku. Koło Puławskie powstało dnia 4 lipca 1991 roku. W listopadzie 1991r. Urząd Miasta przekazał Kołu budynek na schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Otwarcie schroniska nastąpiło w dniu 5 grudnia 1991roku.Obecnie Koło liczy około 70 członków. Najczęściej potrzebującymi pomocy są ludzie samotni, odrzuceni przez najbliższych, niepełnosprawni, niezrównoważeni emocjonalnie, cierpiący na uzależnienia od alkoholu i narkotyków. To ci, którzy utracili pracę, zostali eksmitowani z własnych mieszkań lub młodzi, którzy ukończyli 18 lat i musieli opuścić Dom Dziecka..Schronisko posiada 48 miejsc noclegowych, a w okresie zimowym nawet 60 i więcej.Nasi podopieczni otrzymują: nocleg, trzy posiłki dziennie, odzież, pomoc w resocjalizacji (leczenie choroby alkoholowej), w wychodzeniu z bezdomności, pomoc medyczną, pomoc w załatwianiu rent i zasiłków, pomoc w załatwianiu dokumentów oraz miejsc w domach opieki.Od początku swego istnienia skorzystało ze schronienia ponad 4 tyś osób, a z pomocy doraźnej ponad 4,5 tys. osób. Schronisko przygotowuje i wydaje obiady dla mieszkańców Puław na zlecenie MOPS. Ponadto gromadzi dary w naturze: żywność, używaną odzież, bieliznę, obuwie, pościel, meble i środki czystości, które następnie oddawane są osobom potrzebującym z miasta i okolic. W ubiegłym roku prowadziło też szeroko zakrojoną akcję pomocy powodzianom na Powiślu, w gminie Wilków. Środki na utrzymanie Schroniska Zarząd Koła pozyskuje głównie z ofiar, darowizn, składek członkowskich oraz dotacji od władz lokalnych i państwowych, lecz pomoc ta jest niewystarczająca i często borykamy się z trudnościami finansowymi.
B.Deputat